Máme objednaný energetický audit, avšak jeho vypracovanie nejaký čas potrvá. Možno zaregistrovať žiadosť ešte pred dokončením energetického auditu s tým, že ho priložíme neskôr?
Správa z energetického auditu je povinnou prílohou k žiadosti o vydanie poukážky. Bez nej nie je možné podať žiadosť.
Ak energetický audit navrhne zateplenie budovy alebo výmenu osvetlenia, musím tieto opatrenia zrealizovať pred podaním žiadosti o poukážku, prípadne pred inštaláciou zariadenia? A čo v prípade, ak opatrenia nezrealizujem - bude sa mi krátiť príspevok na zariadenie?
Energetický audit navrhne opatrenia na zníženie energetickej náročnosti a vhodné zariadenia s výkonom pokrývajúcim predpokladanú spotreba energie, ktorú by podnik dosiahol po zrealizovaní úsporných opatrení navrhnutých v audite. Firma síce nemá povinnosť zrealizovať tieto opatrenia, no v takom prípade bude odporúčaný výkon zariadenia nižší, keďže audítor bude zohľadňovať predpokladanú nižšiu budúcu spotrebu. Cieľom národného projektu je prioritne podporovať samospotrebu energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov, preto je výška príspevku limitovaná výkonom, ktorý odporučí audítor.
Pred rokom sme si dali robiť kompletný energetický audit na všetky druhy energie. Vieme ho využiť teraz pri žiadosti o poukážku?
Ak energetický audit zodpovedá usmerneniu k vypracovaniu energetických auditov (obsah, výpočty), možno ho použiť. Príspevok na vypracovanie energetického auditu však môže podnik získať len na audity, ktoré boli vypracované od 16. 11. 2024, čiže v deň nasledujúci po nadobudnutí účinnosti Usmernenia k vypracovaniu energetického auditu pre NP Zelená podnikom.
Môžem požiadať aj o zariadenie s vyšším výkonom, než mi stanoví energetický audit, keďže už teraz viem, že plánujeme rozširovanie výroby? Ovplyvní to potom aj výšku príspevku?
Výška príspevku sa bude posudzovať striktne podľa údajov uvedených v energetickom audite. To znamená, že ak aj v žiadosti o vydanie poukážky podnik požiada o zariadenie s vyšším výkonom, poukážka bude vydaná len do výšky výkonu navrhnutom v energetickom audite.
Môže mi audit zabezpečiť zhotoviteľ ako „balík služieb“, čiže ako súčasť kúpy a inštalácie zariadenia?
Áno, za predpokladu, že váš dodávateľ zabezpečí vypracovanie energetického auditu odborne spôsobilou osobou na výkon činnosti energetického audítora.
Sme firma, ktorá na trhu pôsobí už 12 rokov, avšak v januári 2025 sme sa presťahovali do nových, vlastných priestorov. Nemáme teda faktúry týkajúce sa spotreby elektriny za predchádzajúci rok v novej budove. Môžeme napriek tomu požiadať o príspevok zo Zelenej podnikom na fotovoltiku? Môžeme pri tom faktúry nahradiť odborným odhadom spotreby energie?
V prípade nových objektov, ktoré nemajú faktúry za predchádzajúce obdobie, sa použije projektovaná hodnota spotreby energie. Obráťte sa na energetického audítora, ktorý bude vedieť, ako v tomto prípade postupovať.
Môžeme nainštalovať zariadenie pred vydaním poukážky?
Inštalácia zariadenia bude oprávnená v prípade, ak bude ukončená, t. j. dokumenty týkajúce sa odovzdania do prevádzky a faktúry budú vystavené po dátume 7. 4. 2025, teda po nadobudnutí účinnosti všeobecných podmienok projektu. Pre uzatvorenie zmluvy a poskytnutie príspevku je potrebné zároveň splniť všetky podmienky projektu. V prípade ich nesplnenia nebude už zrealizovaná inštalácia podporená
Môžeme si zariadenie nainštalovať svojpomocne?
Áno, za predpokladu, že budú dodržané všetky technické štandardy, platné normy a súvisiace právne predpisy.
V januári tohto roku sme dali nainštalovať slnečné kolektory. Môžeme požiadať o príspevok aj spätne?
Nie, takéto spätné preplácanie z NP Zelená podnikom nie je možné. Inštalácia zariadenia bude oprávnená, ak bude ukončená po dátume 7. 4. 2025.
Sme malý podnik a máme prevádzky v dvoch krajoch. Môžeme čerpať príspevok na fotovoltiku na obe prevádzky? Aký príspevok v tomto prípade dostaneme? Len do výšky 50 000 eur alebo dvakrát do výšky 50 000 eur?
Podnik môže požiadať o príspevok aj na viaceré prevádzky, ak sú všetky „pod jedným IČO-m“. Príspevok je viazaný na žiadateľa – podnik a jeho IČO, preto jeho maximálna výška bez ohľadu na počet prevádzok je 50 000 eur.
Ak máme dve prevádzky, stačí podať jednu žiadosť na obe zariadenia alebo musíme podávať dve žiadosti?
Ak sú obidve prevádzky umiestnené v rovnakej kategórii regiónu (menej rozvinutý región alebo viac rozvinutý región, ktorým je Bratislavský kraj), stačí podať jednu žiadosť, do ktorej uvediete dve rôzne miesta realizácie. Z dôvodu rôznej alokácie a rôznych systémov spolufinancovania však nie je možné podať jednu žiadosť pre realizácie, ktoré sú umiestnené v dvoch rôznych kategóriách regiónov.
Ak budem žiadať o príspevok na inštaláciu dvoch zariadení, môžem využiť ten istý audit, v ktorom je zohľadnené všetko naraz, alebo musím mať pre každé zariadenie účelový audit zvlášť?
Nie je potrebné mať účelový audit zvlášť pre každé zariadenie. Vzhľadom na to, že energetický audítor bude navrhovať opatrenia energetickej efektívnosti, je vhodnejšie mať všetky plánované opatrenia spracované v jednom energetickom audite.
Je možné čerpať príspevok na fotovoltiku aj slnečné kolektory? Ako sa v tomto prípade ráta výška príspevku? Treba podať dve osobitné žiadosti?
Môžete požiadať o príspevok aj na viacero druhov zariadení v jednej žiadosti. Hodnota poukážky bude určená v závislosti od energetickým auditom navrhnutej výšky inštalovaného výkonu zariadenia v kW, maximálnych oprávnených výdavkov na inštalovaný kW výkonu zariadenia a intenzity pomoci. Maximálne oprávnené výdavky na inštalovaný kW výkonu jednotlivých zariadení sú určené v Osobitných podmienkach národného projektu Zelená podnikom. Ak bude predmetom žiadosti o poukážku viacero zariadení, celková hodnota poukážky sa určí ako súčet sumy podľa predchádzajúcej vety.
Pred štyrmi rokmi som čerpal príspevok zo Zelenej domácnostiam na tepelné čerpadlo. Pred dvomi rokmi sme zriadili na prízemí nášho rodinného domu kadernícky salón. Môžem si teraz požiadať o príspevok na fotovoltiku zo Zelenej podnikom?
Áno, predchádzajúce poskytnutie príspevku z národného projektu Zelená domácnostiam nie je prekážkou pre podanie žiadosti o vydanie poukážky z národného projektu Zelená podnikom. Podmienkou je inštalácia nového (ďalšieho) zariadenia, ktorého využitie je navrhované v energetickom audite.
Vlastníme budovu, kde na prvom poschodí sídli naša firma, druhé poschodie prenajímame dvom iným firmám. Môžeme čerpať príspevok zo Zelenej podnikom na fotovoltiku? Ako sa v tomto prípade vyrátava samospotreba, keďže celá budova je naša?
Ak je predmetom podnikateľskej činnosti aj prenájom nehnuteľností, môžete podať žiadosť o vydanie poukážky v projekte Zelená podnikom. S počítaním samospotreby vám pomôže energetický audítor. V zásade však platí, že pokiaľ je celá budova pripojená na jedno odberné miesto, energetický audítor bude pracovať so spotrebou a potrebou celej budovy, bez ohľadu na to, kto energiu spotrebúva.
Môže byť zariadenie, na ktoré žiadam o príspevok, predmetom leasingu alebo záložného práva za zabezpečenie úveru?
Nie, zariadenie nemôže byť predmetom leasingu, keďže ide v zásade o prenájom – vlastnícke právo k zariadeniu v tomto prípade ostáva až do momentu úplného splatenia a odkúpenia prenajímateľovi. Pokiaľ ide o úver, ktorého zabezpečením je záložné právo na zariadenie, takáto možnosť nie je prípustná. Úver musí byť zabezpečený iným predmetom zálohu.
Môžeme požiadať o príspevok na poukážku ako energetická komunita zložená z viacerých menších prevádzok, ktoré sídlia v dvoch rôznych budovách s tým, že samospotreba by sa rozrátavala pre všetkých? Ako sa v tomto prípade vyráta hodnota poukážky?
Energetické komunity a energetické spoločenstvá sú oprávnenými žiadateľmi pre projekt Zelená podnikom. Zároveň sa však bude overovať veľkostná kategória žiadateľa, keďže projekt bude poskytovať príspevky len mikro, malým a stredným podnikom. Podrobnejšie informácie nájdete tu. Čo sa týka rozrátavania samospotreby, tú by mal energetický audítor pri zohľadnení vnútorných pravidiel komunity rozdeliť pre všetkých jej členov. Výška príspevku alebo hodnota poukážky sa potom určí podľa navrhovaného výkonu, sadzby pre konkrétne zariadenie a intenzity podpory.
Ak máme ako firma budovu v dlhodobom prenájme na 30 rokov, môžeme čerpať príspevok zo Zelenej podnikom? Kto v tomto prípade podáva žiadosť – vlastník budovy alebo konateľ firmy?
Pre oprávnenosť žiadateľa v Zelenej podnikom nie je rozhodujúce vlastníctvo nehnuteľnosti, preto môže podať žiadosť o poukážku aj podnik, ktorý má prevádzku v prenajatých priestoroch. V takomto prípade teda žiadosť o vydanie poukážky podáva štatutár firmy, ktorá chce čerpať príspevok, nie vlastník budovy. Ak sa však vzájomne dohodnú, žiadosť môže podať aj vlastník budovy, ak je predmetom podnikateľskej činnosti aj prenájom nehnuteľností.
V obci máme kultúrny dom, ktorý vykonáva hospodársku činnosť, preto sme nemohli získať príspevok z iných výziev. Môžeme požiadať o príspevok zo Zelenej podnikom?
V zmysle všeobecných podmienok NP Zelená podnikom je subjektom oprávneným podať žiadosť o vydanie poukážky
· osoba zapísaná v obchodnom registri;
· osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia;
· osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov;
· iné subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť, ktoré sú registrované v SR, napr. energetické spoločenstvá a energetické komunity.
Z uvedeného vyplýva, že obec ako subjekt nie je oprávneným žiadateľom v NP Zelená podnikom. Ak kultúrny dom vlastní obec, v takom prípade nemôže požiadať o príspevok vo forme poukážky na inštaláciu zariadenia pre kultúrny dom.
Je možné požiadať o príspevok aj na rozšírenie už jestvujúceho fotovoltického systému?
Pokiaľ energetický audit navrhne takéto opatrenie, je to možné.
Ak už máme nainštalované fotovoltické panely, môžeme požiadať o príspevok zo Zelenej podnikom len na batérie?
Príspevok na batérie je oprávnený len v prípade, ak budú súčasťou novej inštalácie fotovoltických panelov. Samotná inštalácia batérie bez inštalácie zdroja neprispieva k cieľu príslušného opatrenia, ktorým je zvýšenie kapacity zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Príspevok na akumuláciu elektriny bude priznaný v prípade, že jej kapacita bude minimálne 0,25 kWh a maximálne 1 kWh na 1 kW inštalovaného výkonu zariadenia na výrobu elektriny. Uvedené bude súčasťou osobitných podmienok, ktoré budú zverejnené pred podávaní žiadostí o vydanie poukážky pre zariadenia na výrobu elektriny.